ear left

ear right

Menu

Ako si správne vybrať bicykel

Rozdelenie bicyklov podľa spôsobu využitia

Horské bicykle (MTB)

Bicykle určené pre jazdu v rozmanitom teréne od ľahkého až po náročný. Výber modelu sa odvíja od niekoľkých faktorov: najčastejšie využívaný terén, jeho náročnosť, doba strávená na bicykli a jeho časté využívanie. Tieto faktory sú dôležité pre technické vybavenie bicykla. Napr. pre jazdu v ľahkom teréne možno vybrať model v základnej technickej výbave a naopak pre náročný terén je lepšie vybrať technicky lepšie vybavený model, tomu zodpovedá aj cena. Horský bicykel je možné použiť i na cestu, ale pre svoju konštrukciu a typ používaných pneumatík nie je jazda na tomto povrchu tak efektívna ako na krosovom bicykli.

 

Krosové bicykle

Bicykle určené ako do terénu, tak aj na cesty. Tento bicykel si vyberá cyklista, ktorý ho bude zhruba z 80% používať na poľných a lesných cestách a na spevnených komunikáciách. Krátkodobo je možné tento bicykel využívať v nenáročnom teréne aj mimo cesty. Konštrukcia rámu je prispôsobená pohodlnejšiemu - narovnanejšiemu posedu jazdca oproti horskému bicyklu. Tento typ bicykla je v poslednej dobe veľmi populárny a je priamo predurčený pre cykloturistiku.

 

Touringové bicykle

Tieto bicykle sú určené hlavne na spevnené komunikácie, poľné cesty a pod. Je vyložene nevhodné využívať tento typ bicykla v akomkoľvek ´tažšom teréne. Touringový bicykel je vhodné využívať vďaka svojmu vybaveniu (blatníky, osvetlenie, nosič, atd.) ako dopravný prostriedok na každodenné používanie.

 

Cestné bicykle

Tieto bicykle sú určené pre športovú jazdu na cestách a na uzavretých okruhoch. V žiadnom prípade nedoporučujeme tento typ bicykla využívať v akomkoľvek teréne.

 

BMX a freestyle bicykle

Bicykle určené pre využívanie buď na uzavretých okruhoch alebo na spevnených uzavretých priestranstvách určených pre tento druh bicyklov. V žiadnom prípade nie je vhodné sa na týchto bicykloch premiestňovať na dlhšiu vzdialenosť.

 

Zjazdové bicykle DH

Tento typ bicyklov je na prvý pohľad zameniteľný s horským bicyklom s odpruženou prednou vidlicou a odpruženou zadnou stavbou. Avšak svojou konštrukciou dosahujú vidlice tohoto bicykla ďaleko vyšších zdvihov a teda je tento bicykel určený prevažne pre jazdu z kopca vo veľmi náročnom teréne.

 

ASL

Author sport lady je koncept tvorby dámskych športových bicyklov, cyklistických doplnkov a oblečenia, určených výhradne pre športovo orientované cyklistky. ASL rešpektuje špecifické ženské anatomické parametre a zároveň uspokojuje požiadavky na dizajnové stvárnenie jednotlivých bicyklov a príslušenstva reflektujúc na aktuálne módne trendy.

 

Ak ste si vybrali typ bicykla, ktorý Vám bude čo najviac vyhovovať po stránke využitia, je dôležité si vybrať bicykel tiež podľa veľkosti. Veľkosťou bicykla sa rozumie dĺžka sedlovej trubky.

Veľkosť bicykla je uvádzaná podľa výrobcu bicykla: v palcoch, v centimetroch, v milimetroch alebo označením S, M, L, XL. 
Je potrebné sa pri výbere veľkosti bicykla riadiť všeobecnými pravidlami:

výška postavy v cmvýška rámu podľa označenia
do 165 cm 15", 16", S, do 44 cm, do 500 mm
160 - 170 cm 17", 18", M, do 48 cm, do 520 mm
170 - 185 cm 19", 20" , L, do 52 cm, do 540 mm
185 - 200 cm 21", 22", XL, do 55 cm, do 560 mm
nad 195 cm 23", 24", 58-60 cm, nad 580 mm

 

Sledujte nás

Prihlásenie or Registrácia