Ako si správne vybrať bicykel

Rozdelenie bicyklov podľa spôsobu využitia

 

Horské bicykle (MTB)

Bicykle určené pre jazdu v rozmanitom teréne od ľahkého až po náročný.

Výber modelu sa odvíja od niekoľkých faktorov: najčastejšie využívaný terén, jeho náročnosť, doba strávená na bicykli a jeho časté využívanie. Tieto faktory sú dôležité pre technické vybavenie bicykla. Napr. pre jazdu v ľahkom teréne možno vybrať model v základnej technickej výbave a naopak pre náročný terén je lepšie vybrať technicky lepšie vybavený model, tomu zodpovedá aj cena. Horský bicykel je možné použiť i na cestu, ale pre svoju konštrukciu a typ používaných pneumatík nie je jazda na tomto povrchu tak efektívna ako na krosovom bicykli.

Krosové bicykle

Bicykle určené ako do terénu, tak aj na cesty.

Tento bicykel si vyberá cyklista, ktorý ho bude zhruba z 80% používať na poľných a lesných cestách a na spevnených komunikáciách. Krátkodobo je možné tento bicykel využívať v nenáročnom teréne aj mimo cesty. Konštrukcia rámu je prispôsobená pohodlnejšiemu – narovnanejšiemu posedu jazdca oproti horskému bicyklu. Tento typ bicykla je v poslednej dobe veľmi populárny a je priamo predurčený pre cykloturistiku.

Cestné bicykle

Tieto bicykle sú určené pre športovú jazdu na cestách a na uzavretých okruhoch. V žiadnom prípade nedoporučujeme tento typ bicykla využívať v akomkoľvek teréne.

BMX a freestyle bicykle

Bicykle určené pre využívanie buď na uzavretých okruhoch alebo na spevnených uzavretých priestranstvách určených pre tento druh bicyklov. V žiadnom prípade nie je vhodné sa na týchto bicykloch premiestňovať na dlhšiu vzdialenosť.

Ak ste si vybrali typ bicykla, ktorý Vám bude čo najviac vyhovovať po stránke využitia, je dôležité si vybrať bicykel tiež podľa veľkosti. Veľkosťou bicykla sa rozumie dĺžka sedlovej trubky.

Veľkosť bicykla je uvádzaná podľa výrobcu bicykla: v palcoch, v centimetroch, v milimetroch alebo označením S, M, L, XL. 
Je potrebné sa pri výbere veľkosti bicykla riadiť všeobecnými pravidlami: